12 dec

Lacné ubytovanie v Martine

Turiec je pilierom kultúrneho i turistického života na Slovensku, kde nie je núdza o unikáty. Tunajšia príroda akoby z oka vypadla bájnej rajskej záhrade. Jedným z tých štýlovo originálnych unikátov sú i nevšedné lavičky v kúpeľnom parkuTurčianske Teplice. Podaktoré vyvolávajú na tvárach okoloidúcich úsmev, ale za povšimnutie stoja všetky. Každá lavička vystihuje iný tanečný štýl. Nájdete tu baletný, ale aj folklórny kúsok. Tie recesistické sú tu za účelom vyvolať pohodu a radosť. Keď si raz na takúto lavičku sadnete, tak sa Vám nebude chcieť vstať. Aj keď sa zvykne posmešne vyhlasovať, že lavičky sú najlacnejším ubytovaním, vy stavte skôr na iný komfort. Vydajme sa spolu na poznávaciu túru z Turčianskych Teplíc do dedinky Košťany nad Turcom, kde Vás čaká zaslúžený oddych a chutné jedlo.

Penzión Turčiansky dvor Vás očarí svojim jedálničkom, vybavením i príjemnou atmosférou.

Aby sme však príliš rýchlo nezišli z našej cesty, skúsme sa, keďže sme už nakukli do Turčianskych Teplíc, zastaviť i v miestnych kúpeľoch. Užime si „zlatú atmosféru“ v nádhernom srdci Slovenska.

Dobre naladení sa presuňme do neďalekých Mošoviec. Tu sa tiež bude na čo pozerať. Kostol Najsvätejšej trojice nenechá chladným žiadneho milovníka kultúrnych pamiatok. Nezabudnime vzdať hold pamiatke básnika Jána Kollára, ktorý tu má pomník. Svojmu oku ulahoďme tiež návštevou kaštieľa, ktorý bol postavený v 18. storočí rodinou Révaiovcov a patrí medzi najkrajšie pamiatky regiónu Turiec. Táto rodina si tu dala vystavať i súkromné mauzóleum. Nájdeme ho v anglickom parku. Svoj pobyt v Mošovciach môžeme teda ukončiť prechádzkou parkom, v ktorom sa ukrýva i Záhradný pavilón.

Svoje kroky ďalej nasmerujme na obec Blatnica. Nad dedinkou je kopec Plešovica, kde sú pozostatky starého hradiska. Tunajším unikátom je aj jaskyňa Mažarná – sídlo pračloveka. Toto miesto sa spája aj s viacerými významnými osobnosťami.

3 km západne od obce Kláštor pod Znievom čaká na svoje odhalenie hrad Zniev, ktorý je známy aj ako Turčiansky hrad. Ide o jeden z najvyššie položených hradov na Slovensku. Okrem toho Vás priamo v obci môže zaujať budova starého kláštorného gymnázia či budova starej papierne. Za povšimnutie stojí aj samotný kláštor s kostolom, ale i baroková kaplnka na kalvárií. Iste sa Vám už minuli chutné zásoby z ruksaku, prípadne ste sa zastavili na občerstvenie, no ten pravý relax na Vás iba čaká. Vydržte ešte chvíľku.

Nádherná Valčianska dolina sa nedá obísť. Valča Vám ponúka aj historické partizánske bunkre, Brčiansky hrádok, kaštieľ či Dom remeselníkov. Myslím, že na tejto vyčerpávajúcej trase uvidíte mnoho, no je to iba časť bohatstva, ktoré ukrýva nevyspytateľný Turiec. V obci Valča naše spoznávanie zabalíme a presunieme sa do cieľa.

Nechajte si zbiehať slinky, pretože tunajší šéfkuchár nenechá Vaše zmysly chladnými. Navyše si tu môžete dopriať aj nadštandardný oddych. Lacné ubytovanie, ktoré penzión Turčiansky dvor ponúka však garantuje absolútnu spokojnosť. Je tu aj možnosť zábavy pre Vás i Vaše deti. Takže neváhajte a urobte si jedinečný výlet, na konci ktorého Vás čaká nezabudnuteľný pôžitok. Pripravte sa na adekvátne zadosťučinenie, ktoré si po náročnej túre zaslúžite. Oddýchnutí môžete pokračovať v „zbieraní krás“. Toto Vás možno privedie do kultového Martina.

No akékoľvek lacné ubytovanie v Martine nemôže konkurovať romantickým Košťanom nad Turcom. Zažeňte preto svoj vlčí hlad „po košťansky“ a uložte sa do pohodlnej postele ako hrdina.

Po príjemnom výlete v regióne Turiec Vás vždy čaká ústretový Turčiansky dvor.